Mýtus o vzniku Japonska+Něco málo z historie

14. března 2009 v 19:54 | Miyu-chan |  Japonsko
,,Když se Nebe a Země počaly oddělovat zavládl chaos. Tehdy se na Vysoké nebské pláni zrodili první tři bohové- Ame no minakaruši, Takamimusubi a Kamimusubi.'' Takoto líčí nejstarší japonská Kronika dávných událostí Kodžiki(napsána v r. 712) vznik vesmíru. Pro představy Japonců o vzniku jejich země mají zásadní význam bůh Izanagia jeho žena, bohyně Izanami. Ti měli za úkol ''dohotovit'' rodící se zem tak, aby ji mohli obývat lidé. To se jim opravdu podařilo a ostrovy, které stvořili na samém počátku a které pojmenovali Velká země četných ostrovů(Ójašimaguni), se staly základy dnešního Japonska.Izanagi a Izanami splodili i velké množství dalších božstev. Mezi nejznámější patří bohyně slunce Amaterasu(říká vám to něco že), která se zrodila z Izanagiho levého oka, když si je omýval při koupeli v řece. Od ní pak cedla přímá cesta k založení japonského císařství, neboť její vnuk Hikoho no Ninigi. sestoupil podle příkazu bohů do Ójašimaguni v oblasti Hjúga(orpavdu se to tak píše) na dnešním ostrově Kjúšú. Jeho prvnuk Džimu se pak vydal dobývat i ostatní oblasti ostorvní říše a posléze se údajně usídlil v okolí místa Naniwa (dnešní Osaka), kde založil japonské císařství a sám se stal jeho prvním císařem, zakladatelem dodnes vládnoucí dynastie.

Tři posvátné symboly japonského císařské moci
Když odcházel podle mýtu o vzniku Japonska božský Hikoho no Ninigi z nebes na zem dostal na cestu od své babičky bohyně slunce Amaterasu posvátnou šňůrku s korálky jasakani no magatama, meč kusanagi a zrcadlo jata no kagami.O zrcadlu mu Amaterasu prý řekla:,,Toto zrcadlo si vezmi jako moji duši a uctívej ho, jako bys uctíval mne samotnou.''

Pověst o bohyni slunce Amaterasu
Šintoistyký mýtus říká, že kdysi dávno si bůh Izanagi umyls levé oko a tak zrodil bohyni Amaterasu(jak už jsem dříve psala). Později bůh mořských plání Susanoo tak polekal Amaterasu, že se schovala ve skalní jeskyni v nebi a zatarasila chod balvanem. Svět se tak pohroužil do tmy. Tak bohové vymysleli plán, jak dostat Amaterasu z jeskyně. Sesbírali kokrhající kouhouty, kteří oznamují svítání, a udělali velké zrcadlo. Na stromy sakari rozvěsili drahokamy a stuhy. Pak začala bohyně Ama no Uzume tančit a bubnouvat nohama o vědro. Ve svém šíleném tanci ze sebe strhala šaty a bohové se rozesmáli. To všechno vzbudilo v Amaterasu zvědavost, ta vyhlédla a spatřila sasmu sebe v zrcadle. Odraz ji vylákal z jeskyně, nato ji bůh Síly uchopil za ruku a vyvedl jo na prostravství. A svět byl znovu ozářen paprsky Sluneční bohyne.

Psala jsem to sama celé tak jestli chcete kopírovat tak prosím se zdrojem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Chtěli byste jet do Japonska?

Jasně! Chci se tam rovnou přestěhovat 66% (62)
Jo chtěla bych ho vidět na živo 20.2% (19)
ani ne 4.3% (4)
vůbec 9.6% (9)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama